Yurtdışı Bilim Müzesi Gezisi

Kocasinan Belediyesi Başkanı, nitelikli ve donanımlı insan yetiştirmeyi ilke edindiklerini söyledi. Kocasinan sınırları içerisinde bulunan liselerde öğrenim gören okul birincileri ile üniversiteye giriş sınavında derece elde eden öğrencilerin ödüllendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen Yurt Dışı Bilim Müzesi Gezisine katılmaya hak kazanan öğrenciler, düzenlenen törenle Avrupaya uğurlandı. Havaalanında Kocasinan Kaymakamı Ali Candan ve İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmazın da katılımıyla gerçekleştirilen törende konuşan Başkan Çelik, Türkiyede ilk kez bir belediyenin ilçesindeki başarılı öğrencilere teşvik gezisi düzenlediğini belirterek, bu durumun kendileri için mutluluk verici olduğunu ifade etti.

 

 

 

Belediyelerin asli vazifelerinin bulunduğunu ancak bunun ötesine geçecek çalışma içerisinde olduklarını vurgulayan Başkan , Ancak bizler bunların ötesinde yaşlılarımız, kadınlarımız, çocuklarımız ve gençlerimiz için hepsi birbirinden farklı projeler geliştiriyoruz.  Göreve geldiğimiz dört aylık süreç içerisinde söz verdiğimiz işlerin tamamını yerine getiriyoruz. Bu projeler içerisinde bizim için en önemli olanı ise eğitime ve gençliğe olan yatırımlarımızdır. Bu anlamda ilköğretim okulu öğrencilerimiz için daha önce söz verdiğimiz gibi Kırtasiye Seti hazırladık. Okulların açıldığı ilk gün ilçemiz sınırları içerisindeki okullarda öğrenim gören öğrencilerimize sıralarında kırtasiye setleri hazır olarak kendilerine teslim edilecek. İhtiyaç sahibi olup olmalarına bakılmaksızın bütün öğrencilerimiz için kırtasiye setlerini hazır edeceğiz dedi.

 

 

Bunun yanında başarılı öğrencileri ödüllendiklerini ve bu kapsamda okul birinci olmuş veya üniversiteye giriş sınavında dereceye girmiş öğrenciler için Yurt Dışı Bilim Müzeleri Gezisi düzenlediklerini ifade eden Başkan,  İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve kaymakamlığımız ile birlikte ortak bir çalışma yaparak, ilçemizde bulanan lise son sınıf öğrencilerinden okul birincileri olanlar ve üniversiteye girişte sıralamada ilk 100 arasında yer alan öğrencilerimize yurt dışında bulunana bilim müzelerini gezme imkanı sunuldu. Nitelikli ve donanımlı insan yetiştirmek bizim temel ilkemizdir. Bizler ne kadar nitelikli insan sayısını artırırsak öğrencilerimizin eğitim seviyesini ne kadar yükseltirsek ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz için en hayırlı iş olacaktır diye düşünüyoruz. İçinizden bilim adamlarının yetişmesi bizi son derece mutlu edecektir. Eğer başarı ödüllendirilir ve teşvik edilirse bir sonraki nesle de örnek teşkil edecektir diye düşünüyorum.  Dolayısıyla sizler geri döndüğünüzde gördüğünüz yerleri ve edindiğiniz deneyimleri arkadaşlarınıza anlatırsanız önümüzdeki dönem öğrencilerimiz birbiri ile adeta yarışacaktır. Bu durum da Kocasinanın başarı grafiğini topyekun artıracaktır şeklinde konuştu. 

 

 

 

Başkan , bu tür gezileri önümüzdeki yıllarda da sürdüreceklerini ve hepsi birbirinden farklı Türkiyede ilk kez uygulanacak projelere imza atmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

 

Kocasinan Kaymakamı Ali Candan ve İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz da eğitime yaptığı katkılardan dolayı Başkan ve ekibine teşekkür ettiler.

 

Kocasinan Belediye Başkanı , Başkan Yardımcısı İlyas Yıldırımın eşlik ettiği 32 kişilik öğrenci kafilesi sırasıyla Münihteki Deutsch Museum ve Stuttgartaki müzeleri gezecek. Ekip Fransanın ardından İtalyanın Milano kentinde da Vinci Bilim Müzesini de gezdikten sonra 17 Ağustosta Kayseriye dönecek.